hosting menu left
hosting menu right

top of hosting header
hosting plan ico 1
hosting plan ico 2
hosting plan ico 3


bottom of hosting header
website hosting main area top
Start
Biwak patriotyczny na Polskiej Kępie - czyli spotkanie ku pamięci przodków PDF Drukuj Email
czwartek, 25 czerwca 2015 00:00

Po raz kolejny 22.06.2015 r. uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Krasnosielcu pod czujnym okiem opiekunów (A. Radomska, A. Chodkowska i M. Chodkowski) wzięli udział w biwaku patriotycznym na Polską Kępę. Celem przedsięwzięcia było promowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, a w szczególności poczucia tego, że są Polakami.

Również i w tym roku zadbał o to Pan Sławek Rutkowski, organizator przedsięwzięcia. Przez cały czas trwania spotkania mogliśmy podziwiać, a nawet dotykać białą broń, której zbiory przywiózł na miejsce kolekcjoner Jarosław Skowroński.

Na wstępie, jak to na biwakach bywa, rozpaliliśmy ognisko. Aby tradycji stało się zadość, wspólnie z siostrą Agnieszka Ciurzyńską i grupą dziewcząt, przy akompaniamencie gitary zaśpiewaliśmy kilka piosenek. Następnie, aby wprowadzić młodzież w jeszcze bardziej podniosły nastrój, przy wtórze hymnu narodowego wciągnęliśmy biało – czerwoną flagę na maszt. Zaproszeni na biwak goście wygłosili bardzo ciekawe prelekcje. Tadeusz Kruk, członek TPZK (Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej) opowiadał o tym, jak to w tym miejscu, w 1863 roku podczas Powstania Styczniowego niewielki oddział złożony z 240 polskich ochotników dowodzony przez kapitana Józefa Trąmpczyńskiego powstrzymał ofensywę armii rosyjskiej w sile 1700 żołnierzy, zadając jej znaczące straty.

Niewątpliwie olbrzymim zainteresowaniem cieszył się wykład, nt. Rzeczpospolita Obojga Narodów, wygłoszony przez dr Radosława Lolo, wykładowcę Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Ta olbrzymia garść historii nieprezentowanej szkołach w sposób tak ciekawy, na pewno na zawsze pozostanie w pamięci uczestników. Wprowadzeni w ten cudowny nastrój udaliśmy się na wieczorny apel poległych i modlitwę, które poprowadził ksiądz kapelan. Ostatnie godziny biwaku, to wspólne śpiewy przy ognisku, pieczenie kiełbasek oraz gry z piłką siatkową. Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem było również skosztowanie kaszy, przygotowanej wg specjalnej receptury.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasz pełen emocji biwak.

~Agnieszka Radomska

 

Nowości


website hosting main area bottom

Strona optymalizowana dla Google Chrome, Mozilla Firefox, IE 7/IE 8 1280x1024x32.

Wykorzystywanie treści strony oraz materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody administratora strony ZABRONIONE!

©2010-2017 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnosielcu, ul. Ogrodowa 2a, 06-212 Krasnosielc, tel. 29717-50-88, by mgr Mariusz Bobiński.

Stworzone dzięki Joomla!